2. Moodle snadno a rychle

2.1. Přihlášení a odhlášení v systému Moodle
2.2. Vytvoření nového kurzu
2.3. Vložit popisek
2.4. Jak nahrát soubory do kurzu?
2.5. Studijní materiál
2.6. Jak vytvořit test?
2.7. Zápis studenta do kurzu

Používat systém Moodle je relativné jednoduché a intuitivní. Pokud jste zdatným uživatelem internetu, pak pro vás bude následující rychlokurz nejspíše lahůdkou. V této kapitole se pokusíme probrat základní postupy používané v Moodle tak, abyste mohli co nejdříve začít se systémem pracovat.

K tomu, abyste mohli využívat všech informačních zdrojů (obrázků, animací, apod.), které tato příručka poskytuje, musí být splněny určité požadavky na hardware i software vašeho počítače.

Hardware

V podstatě není nutné mít k dispozici ten nejnovější HW. Důležité je, abyste na svém PC mohli bez větších problémů používat některý z prohlížečů internetových stránek. (To byste museli vlastnit skutečně archaické zařízení, aby se vám nepovedlo prohlížet si tento manuál kvůli zastaralému počítači.)

Chcete-li se připojovat k internetu, tak samozřejmě musíte mít přístup k síti a síťovou kartu, popřípadě modem (připojujete-li se z domu přes telefonní linku).

Software

Jak již bylo uvedeno, k prohlížení této přiručky a pro přístup do systému Moodle, musíte mít nainstalován internetový browser. Mezi nejběžnější prohlížeče patří např.:

Video

Budou-li se v přiručce vyskytovat nějaké videoukázky, pak budou převážně ve formátu souboru s příponou avi, použitý kodek bude uveden. Jestliže váš přehrávač filmů není schopen správně nebo vůbec zobrazit takové video, pak musíte nainstalovat příslušný video kodek. Některé z kodeků je možné získat v systému Moodle na OPF Karviná.

Flash video a animace

V příručce se mohou vyskytovat animace ve formátu Macromedia Flash, pro jejích bezproblémové zobrazení potřebujete mít nainstalován přehrávač těchto animací, který si můžete zadarmo stáhnout například na oficiálních stránkách http://www.macromedia.com.

Opět můžete využít i nejrůznější kodeky a pluginy, dostupné v našem systému Moodle.

Pluginy a kodeky v systému Moodle na OPF Karviná

Rovněž v našem systému Moodle můžete najít některé nejběžnější a nejpotřebnější instalační soubory. Přejděte na odkaz http://suzelly.opf.slu.cz, na úvodní straně vstupte do menu Hlavní menu/Soubory. Pokud to bude nutné, přihlaste se jako host. Naleznete zde mimo jiné: