6.4. PDF (Portable Document Format)

Nejspíš jste se už každý z vás setkali s dokumentem uloženým v souboru s příponou PDF. Toto je velice rozšířený formát pro zobrazování a přenos dokumentů na internetu. Prohlížení takových souborů se děje především pomocí programu Acrobat Reader, od firmy Adobe.

Jste-li rozhodnuti publikovat na síti (v CMS systému Moodle) své materiály ve formě dokumentů ve Wordu, doporučuji vám, zkonvertovat tyto soubory raději do formátu PDF. Důvody:

Konverze z Wordu do PDF

 1. nejprve je nutné nainstalovat si ze školního disku program Adobe Acrobat 5.0 CE. Instalaci můžete spustit přímo z disku P:\Aplikace\Win\Acorbat 5 CE\Setup.exe. Ve stejném adresáři je uloženo i sériové číslo, které může po vás být vyžadováno, tak si je nejprve zjistěte v suboru serial.txt. (Instalaci programu Adobe Acrobat 5.0 CE snad zvládne každý z vás, pokud ne, tak se zeptejte některého ze svých zkušenějších kolegů.)

  Instalace programu Adobe Acrobat

  Obrázek 114. Instalace programu Adobe Acrobat

 2. Po úspěšné instalaci programu Adobe Acrobat, si můžete pustit svůj MS Word a nahoře uvidíte dvě ikonky, viz. obrázek 115 – „Ikony ve Wordu“.

  Ikony ve Wordu

  Obrázek 115. Ikony ve Wordu

  Po kliknutí na jednu z nich se provede konverze celého vašeho dokumentu z wordu do PDF. Ovšem já vám doporučuji používat pro konverzi raději poněkud odlišný postup:

  1. Máte-li otevřený dokument ve Wordu a samozřejmě nainstalovaný Adobe Acrobat, pak zvolte menu Soubor/Tisk... a zde vyberte místo vaší klasické tiskárny položku Acrobat Distiller (obr. 116 – „Tisk do souboru PDF“).

   Tisk do souboru PDF

   Obrázek 116. Tisk do souboru PDF

   Zde si pak můžete vybrat i z dalších možností (kolik stránek umístit na jednu stranu A4, kolik stran z dokumentu převést do PDF, apod.)

  2. Místo tisku na tiskárně se váš dokument uloží pod vámi zadaným jménem na disk, ovšem zkonvertován do formátu PDF a vhodný pro publikování na internetu.

Pokud byste si opravdu nevěděli s konverzí z DOC do PDF formátu rady, pak se obraťte na naše e-learningové centrum, viz. 8 – „Kontaktní informace“.